נורא דליבא היא תנועה ציבורית המאגדת אנשים איכפתיים שוחרי אמת

סופה של הקונספירציה: מה באמת קרה כשרבין
נרצח?
לנוכח העלייה המתמדת והמטרידה במספר המאמינים בתיאוריית הקשר סביב רצח רבין, יצאה שרה ליבוביץ–דר למסע אל גיבורי הקונספירציה, בניסיון להתמודד אחת ולתמיד עם השאלות. אז מהי האמת?

שרה ליבוביץ-דר 28/11/2015 14:48
כאן מובא קטע מתוך כתבה שפורסמה במעריב
קטע בו ד"ר היס מנתח את רבין בבית חולים איכילוב
תחת עינם הפקוחה של ככל הידוע סוכני שב"כ
לאחר שרופאי בית החולים התבקשו לצאת
וד"ר היס הוחתם על מסמך סודיות
      ...גם נתיחת גופתו של רבין תופסת מקום מרכזי אצל הקונספירטורים. אין ספור מילים נכתבו על פרופ' יהודה היס שניתח את הגופה של ראש הממשלה. היס, שהיה מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר, הוזעק לבצע את הנתיחה באיכילוב וזאת במקום שהגופה תועבר, כמקובל, לאבו כביר. הקונספירטורים משוכנעים שהשב"כ העדיף שהנתיחה תתבצע באיכילוב, שם הייתה לו שליטה על הנעשה. “היה מצב של אי ודאות גמורה, נסיבות הרצח היו לוטות בערפל", אומר היס, “נאמר לי שמדובר בביטחון המדינה ולכן יהיה נוח לבצע את הנתיחה במקום שבו הגופה נמצאת, זאת לא הייתה פעם ראשונה שביצעתי נתיחה מחוץ לאבו כביר, ואני קיבלתי את זה".

קיבלת גם את זה שהתבקשת לחתום על הסכם סודיות לפני הניתוח?
“זה נכון שהסכם כזה חריג מבחינתי, אבל זאת הייתה הדרישה של המערכת כשהגענו לאיכילוב. זה נראה לי דבר סביר בהתחשב בנסיבות האירוע".
נראה לך גם סביר שבחדר הניתוח היו, כפי הנראה, אנשי שב"כ, ואילו רופאים שבאו איתך התבקשו לצאת מהחדר? הקונספירטורים רואים בזה הוכחה לכך שהשב"כ פיקח על נתיחת הגופה.

“לא משנה מי היה בחדר, מבחינתי, לא הייתה שום מעורבות. כרופא לא שמעתי קול במשך השעתיים של הבדיקה, עבדתי בשקט גמור, אף גורם לא התערב לי בעבודה. אומנם הרופאים שבאו איתי התבקשו לעזוב את החדר, אבל היו שם רופאים נוספים. זה לא שהסתירו את הממצאים מאנשי רפואה".

ובכל זאת, לנתח את גופת ראש הממשלה כשבחדר נמצאים אנשי שב"כ, זה בוודאי אירוע לא שגרתי.
“אני לא יודע אם היו אנשי שב"כ בחדר, הייתי עסוק בבדיקה. היו בין חמישה לעשרה אנשים שאני לא מכיר בצד המרוחק, סביר להניח שהם היו אנשי שב"כ מפני שכל הפעילות נוהלה על ידם".

במהלך הנתיחה מצא היס שני פצעי ירי מאחור. בדוח שלו הוא הזכיר גם נקב בחולצה של ראש הממשלה מצד שמאל בקדמת הגוף, אולם לא ייחס אותו לרצח. לפני עשר שנים גילה הבמאי נפתלי גליקסברג בסרט “תיק לא סגור" את החולצה עם הנקב בגנזך המדינה. אחת המסקנות שעלו מהסרט היא שהחור מעלה את האפשרות לכדור נוסף. היס נשאל בסרט לפשר הנקב הנוסף וענה שהוא אינו יודע על כך דבר. “אני מכיר רק את הדוח שלי ולא את הסרט", אומר היס.


.  
פרופ' יהודה היס ביצע נתיחה שלאחר המוות של גופתו של רבין – כפי שמהתברר מאוחר יותר הדבר נעשה .תוך כדי סטיות מהותיות מהפרוטוקול – והיה אחד העדים המרכזים של פרקליטות בתיק יגאל עמיר. תחקירים רבים שביצע רונן ברגמן מ"ידיעות אחרונות: חשפו כי במכון לרפואה המשפטית תחת ניהולו של היס בוצעו "גניבה וסחר באיברים למטרות מחקר, הוראה, תצוגה וסתם ביזריות,בניגוד לחוק וללא ידיעת משפחות הנפטרים… במקרים מסוימים, תמורת האיברים קיבל המכון, באופן רשמי, או עובדים זוטרים בו, כסף, במזומן. במקרים אחדים, פרופ' היס קיבל קרדיט אקדמי על המחקרים שלטובתם נלקחו האיברים. מה עשו מבקום האיברים החסרים? תלוי. היו מקרים שבהם החללים ריקים מולאו בשקיות עם נייר טואלט; עצם של יד או רגל שנלקחה הושלמה במקל של מטאטא או בצינור השקיה קשיח…

סדרת הכתבות חשפה עוד פן חמור בהתנהלותו של היס: הרופא הבכיר היה חתום על עשרות רבות של דוחות נחיתה מבלי שהוא עצמו ביצע אותן. בכמה מהמקרים, הדוחות הללו הוצגו בפני בית המשפט והיס אפילו העיד על ממצאיהם, כאילו הוא המנתח. ואפילו גרוע מכך: היו מקרים שבהם שינה חוות דעת שלו, כדי שיתאימו למה שהפרקליטות והמשטרה רצו, כלומר יביאו להרשעה…"

המדינה הגנה על היס למרות התנהגותו חסרת מעצורים ולמרות הפיצויים של עשרות מיליוני שקלים שנאלצה לשלם למשפחות הנפטרים שאבריהם נגנבו. היס לא הועמד למשפט ואף לא פוטר. התחקיר הראשון של רונן ברגמן פורסם בשנת 2000, אך רק לאחר שבשנת 2012 שוב התפרסמו הידיעות (גיא ליברמן, ידיעות אחרונות) על אלפי האיברים שנותרו במחסני המכון ללא רשות וללא ידיעת המשפחות – היס הוזז מתפקידו, אם כי הוא ממשיך להיות מועסק בידי המדינה ולתת חוות דעת בשורת נושאים.

כיצד ייתכן שמדינה הגנה על היס למרות כל השערורייתיות שנחשפו על ידי העיתונאים וועדת החקירה שהוקמה על ידי משרד הבריאות? רונן ברגמן מסביר זאת ככה: "אמרו לנו גורמים במשטרה ובפרקליטות שהדבר האחרון שהם צריכים עכשיו הוא גל של משפטים חוזרים בתיקים שבהם העיד היס. "הוא עד מרכזי ביותר", אמר לי מקור במערכת החוק, "ופגיעה באמינות שלו, אפילו במקרה אחד, הייתה מפילה עלינו את השמיים…" אחרים רמזו כי היס פשוט יודע יותר מדי סודות המדינה, חלקם אפלים במיוחד, ולכן המדינה נוהגת עימו בכפפות סטריליות של מנתחים".

על פי: רונן ברגמן, "מקרה פתולוגי", ידיעות אחרונות, 7 ימים, 20.12.2019
סודותיו של פרופ' היס
דצמבר 21, 2019