חדשות

10.01.21. עו"ד יורם שפטל: עדכון קצר על המהלים בדרך לשחרורו של יגאל עמיר

:עו"ד שפטל מספר על דרישתו לקצוב את עונשו של יגאל עמיר

יגאל עמיר הגיש לפני זמן מה בקשה בת שורה אחת לוועדה מיוחדת לקציבת עונשם לאסירי עולם – שהם יקצבו את עונשו. כל זאת לפני שלקחתי על עצמי לייצג אותו. הוועדה השיבה כי היא מפנה אותו לסעיף 30א' לחוק שקובע את ההסדרים של השחרור של אסירים, לרבות אסירי עולם, בכל הנוגע לקציבת עונשם. סעיף שאומר שמי שהורשע ברצח ראש הממשלה מסיבות פוליטיות-אידיאולוגיות, הוועדה לא תוכל לעולם לקצוב את עונשו.

אני התפלאתי שוועדה שבראשה עומד שופט מחוזי שמונה בהסכמה של שופט בית המשפט העליון אומר דבר שכזה. הרי מה שאומר לנו ראש הוועדה שופט סגל, שהחוק הוא רטרואקטיבי, הרי זה חוק שמוסיף בפועל ליגאל עמיר עשרות שנות מאסר. וככל המאוחר הוא צריך להשתחרר בהגיעו לגיל 60 אחרי ריצוי 33 שנות מאסר שאם אנחנו נוסיף לזה עוד 11 זה למעשה 44 שנות מאסר. שלא לדבר על התנאים האיומים שהוא נמצא בהם. הם שווים עוד 20 שנות מאסר!

וכאן בה החוק ומוסיף עוד עשרות שנים כי גבר בישראל חי למעלה מ-80 שנה, החוק אומר: "לא! אנחנו בשום אופן…" אומר השופט: "יש חוק, אני לא יכול לדון בזה". מפנה אותו לסעיף הזה. ואני כתבתי והראתי אסמכתאות משפטיות שלא אכנס ואפרט אותן שהחוק לא יכול לחול בכל אופן על יגאל עמיר, כי זו החלה רטרואקטיבית שעומדת בניגוד לכל יסודות המשפט הפלילי.

עוד מימים קדמוניים, במיוחד גם על פי המשפט העברי, אין עונשין אלא אם מזהירין תחילה. נקודה. לא בדיעבד. החוק התקבל 6 שנים לאחר התנקשות יגאל ברבין. ואני גם כתבתי לוועדה ואמרתי שהיה וידבקו בעמדתם המופרכת לחלוטין, בדעתי לעתור לבג"ץ כדי לסלק את החוק המתועב הזה מספר החוקים של מדינת ישראל".

One thought on “10.01.21. עו"ד יורם שפטל: עדכון קצר על המהלים בדרך לשחרורו של יגאל עמיר

  1. מה ששפטל אומר, זה לכל הפחות, דברים מאוד תמוהים משונים ומוזרים (בלשון הכי עדינה), אבל אם שפטל באמת יעזור לשחרר את יגאל עמיר, זה שווה הכל . נאחל לו בהצלחה !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *