סיפור אישי

29.08.2019. שב"ס מסלף את החלטת בית המשפט בניסיון לנתק את עמיר מהמשפחה

א.עובדות.

ב-12.08.2019 שב"ס הטיל על עמיר ענישה דרקונית ולא מידתית של שלילה גורפת של טלפונים לחודשיים בתירוץ מעורבותו הפוליטית, כביכול, שבאה לידי ביטוי בשיחה טלפונית עם בלוגר. לאחר שעמיר פתח בשביתת הרעב במחאה כנגד ההחלטה השרירותית, השב"ס הגיב בענישה נוספת ושלל ממנו את הביקורים למשך חודשיים. עורכת דין של עמיר, רוית מוחבר, הגישה "עתירת אסיר בהולה" לפיה "מתבקש בית המשפט הנכבד להורות על ביטול החלטה על שלילת שיחות טלפון של העותר עם עורכי דינו". ב-22.08 בית המשפט המחוזי בלוד קיבל את העתירה והורה לשב"ס להתיר לעמיר קשר טלפוני עם עורכת דינו.

ב. שרשרת הסילוף (בית משפט – תקשורת – שב"ס).

1., השופטת שקיבלה את העתירה ניסחה את פסק הדין באופן הבא. בקשת העותר הפכה להיות "להורות על ביטול החלטת המשיב במסגרתה נשללה אפשרות של העותר לקיים שיחות טלפון עם עורכת דינו". הניסוח אמביוולנטי, ניתן להבין אותו גם כמתייחס רק לשיחות הטלפון עם עורכי דין (פירוש נכון) וגם כמתייחס לכל מסגרת הענישה הדיסציפלינארית (פירוש מוטעה). החלטה של השופטת מנוסחת באופן הבא: "החלטת שירות בתי הסוהר לפיה נשללו מהעותר טובת הנאה מסוג "קשר טלפוני" לתקופה שמיום 12.8.208 ועד 12.10.2019, תעמוד בעינה, בשינוי לפיו גם בתקופה זו לעותר יתאפשר לעשות שימוש בטלפון הציבורי וזאת אך ורק לצורך היוועצות מקצועית עם עורכת דינו". השופטת המכובדת מהסיבות השמורות עימה יוצרת כאן רושם כאילו היא מאשרת את החלטת השב"ס שבכלל לא עמדה לדיון בבית המשפט ולכן לא הייתה זקוקה לאישור (שלילת שיחות טלפונים באופן כללי) ומחריגה ממנה את השיחות עם עורכת הדין שהן הן היו הנושא האמתי של העתירה ושל הדיון. הלוליינות המילולית הזאת מאפשרת לשופטת גם לאשר את הבקשה החוקית של העותר וגם להציג את העניין כאילו היא קיבלה את עמדת השב"ס.

2. עיתונאי וואלה ממשיך את הקו המטעה (קשה להבין האם עשה זאת בכוונה, או שהוטעה בעצמו על ידי פסק הדין). הוא מתרחק עוד יותר מן האמת וקבוע באופן שאינו משתמע על שתי פנים כי העתירה הוגשה נגד העונש הכללי: "במקביל עתר עמיר נגד העונש שהטיל עליו שב"ס, וטען כי האיסור להשתמש בטלפון מונע ממנו לשוחח עם עורכת דינו". מכאן נובעת המסקנה כי "השופטת הדס עובדיה דחתה ביום חמישי האחרון את העתירה, וקבעה כי האיסור לשוחח בטלפון יעמוד בעינו – אך החריגה ממנו שיחות עם עורכת הדין." ובכן, קבלת העתירה על ידי השופטת מוצגת כדחיית העתירה עם מקרה חריג אחד (איסור שיחות טלפון עם עורכת דין שכזכור היה הנושא הבלעדי של העתירה)

3. שב"ס עשו עוד צעד במלאכת הסילוף והחליטו לציין רק את "עיקר" (קבלת העתירה כביכול שלאימתו של דבר כלל לא התרחשה) ולהשמיט את ה"טפל" (החרגת שיחות טלפון עם עורכת דין) וניסחו את תגובתם באופן הבא: "[עמיר] חזר לאכול במוצ"ש – 24.8 – יומיים לאחר שבית המשפט המחוזי מרכז דחה את עתירתו כנגד שב"ס. "

https://news.walla.co.il/item/3309059?fbclid=IwAR20sPenmympPGqPS568MKL4xHEOp76zM-72QNI4JDd-AgQ7ihcoHNg6ZYA

כך, הפך השב"ס את קבלת העתירה של עמיר על ידי בית המשפט המחוזי לדחייתה יתרה מזאת, שב"ס לא הסתפק בהצהרה על הניצחון אלא אימץ את מילותיו של בית המשפט: "החלטת שירות בתי הסוהר… תעמוד עינה" בתור החלטה כביכול המאשרת את שלילת הטלפונים לחודשיים (וזאת למרות שנושא זה כאמור כלל לא עמ על הפרק אלא הוזכר מדי פעם במהלך הדיון כבדרך אגב) והמחייבת להשאיר את עונש על כנו. הדבר נודע לעו"ד רוית מוחבר שדרשה לבטל את הענישה בעקבות מספר ליקויים פרוצדורליים ומהותיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *